Veerle Doksany Svaty Kopecek Vrbove Bonlieu - France Aulendorf - Germany Mariengaard - Netherlands Trnava - Czeh-Moravian and Slovakian Provinces Zsambek - Hungary OOsterhout - Netherlands Imbrabowice - Polland Zwierzyniecz Cracow - Polland Toro - Spain Villoria de Orbigo - Spain Tehachapi - USA Sankt Gallen - Switzerland

| ENGLISH | DEUTSCH| ESPAÑOL | SLOVENSKI | MAGYAR

FRANCÚZSKO BONLIEU - SV. ANNA

V 12. storočí bolo vo Francúzsku mnoho komunít premonštrátskych sestier. Boli tam podvojné kláštory existujúce až do r. 1140, kedy sa generálna kapitula rozhodla umiestniť kláštory sestier samostatne v určitej vzdialenosti od opátstiev. Na severe Francúzska, v Lotharingia a Floreffia, boli komunity sestier presunuté na okraj polí Premonštrátskych opátstiev, a boli ponechané na seba, takže väčšina komunít zanikla. v 14. storočí môžeme nájsť iba 2 spoločenstvá a to bonlieu aMirambeau. (2). Komunita v Bonlieu zanikla v 15. storočí. Komunita v Mirambeau bola umiestnená v La Rochelle, kde zanikla v 16. storočí. Premonštrátska komunita v Bonlieu bola obnovená v roku 1871. Musíme tu spomenúť meno matky Marie de la Droix, ktorá sa stala premonštrátskou kanoniskou v roku 1869. Bola zakladateľkou premonštrátskeho kláštora v Bonlieu. Nebolo to bez problémov a mnohých obetí.
Ale opäť v roku 1901, kvôli zákonu, ktorý bol zameraný proti rehoľnému životu, premonštrátska komunita 25 sestier musela z Bonlieu odísť. Našli útočisko v Belgicku, v blízkosti opátstva Grimbergen. S pomocou premonštrátov z Grimbergen urobili tamojší zámok obývateľný. Premonštrátske sestry neboli schopné vrátiť sa do Bonlieu až do roku 1933.V tej dobe ich bolo 22. Po svojom návrate do Francúzska, sestry prišli opäť pod jurisdikciou biskupa z Valence a ich duchovné vedenie prevzalo opátstvo Frigolet. Komunita aktívne žila až do roku 2008.V roku 2007/08 dve z posledných sestier zomreli, a posledná sr. Marie Beatrice sa presťahovala do komunity Sv. Mary in Bourg Sv. Andeol. A tak žiaľ kláštor v Bonlieu je teraz uzavretý.

Na začiatok